مرمت یخچال سنتی و با عظمت روستای طارند پیشوا


یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (No Ratings Yet)
Loading...

توجه : در صورت بروز مشکل یا کار نکردن لینک دانلود اطلاع دهید تا اصلاح شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به‌نقل از پایگاه خبری تحلیلی ندای پیشوا؛ یخدان یا یخچال، در معماری قدیم ایران برای تولید و نگهداری یخ ساخته می‌شد، معمولاً هر یخچال دارای یک استخر و یک دیوار بلند (بنام حصار) و یک مخزن گنبد دار بود. حصار طوری ساخته می‌شد که تمام روز سایه آن بر استخر می‌افتاد و از گرم شدن آب جلوگیری می‌کرد. یخی که در زمستان در استخر یخچال درست می‌شد، شکسته و در خزانه، انبار می‌کردند و در فصل گرما مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت.

ژاله‌نیا در گفت و گو با خبرنگار ندای پیشوا با بیان این‌که یخچال‌ها در گذر زمان به بوته فراموشی سپرده شده‌اند، اظهار داشت: کم شدن منزلت فرهنگی، اعتباری و اقتصادی چهره ای متروک به یخچال بخشیده و سبب بی هویت شدن آنها شده و شرایط مناسب برای ویرانی بنا را فراهم کرده و به دلیل منفرد بودن و قرار گرفتن در حاشیه شهر و فضای نسبتا باز، بادهای تند و توفان های شدید کویر باعث فرسایش تدریجی آن شده است.

وی گفت: یخچال سنتی و با عظمت طارند پیشوا بدست فراموشی سپرده شده است که اخیرا با پیگیریها برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است.

 رئیس میراث فرهنگ گردشگری و صنایع دستی شهرستان پیشوا افزود: با هماهنگی اداره کل استان تهران و فرمانداری قرار است پرونده مرمت و رسیدگی بیشتر این اثر در اولویت برنامه‌های بوم گردی استان تهران قرار گیرد.

 

یخچال سنتی طارند در ملک شخصی قرار دارد / کمک در راستای مرمت و احیای آثار تاریخی

دهیار روستا طارند پایین در ادامه بیان داشت: با توجه به این‌که این اثر تاریخی درون ملک شخصی قرار دارد، با مالک زمین و صاحبان زمین‌های اطراف صحبت شده است که در ابتدا، راه دسترسی برای این اثر باز شود و کار‌های تحقیقاتی اولیه در آن به راحتی صورت بگیرد.

شاهسون افزود: شورای روستا و دهیاری طارند پایین آماده هر نوع کمک برای مرمت و احیا این اثر تاریخی است.

وی گفت: به دیل اینکه این اثر زیبا و نادر تاریخی در محوطه باغی شخصی محصور بود هنوز تحقیقاتی در مورد آن صورت نگرفته است و کارشناسان و  حتی خیلی از اهالی هم از ارتفاع و مساحت این یخچال بزرگ خبر ندارند ولی با تخمین های ما مشخص شده که یکی از بزرگترین یخچال های سنتی و تاریخی ایران باشد.
در حال حاضر قسمتی از دیواره شرقی ان به عرض سه متر و ارتفاع ۲ متر به دلایل نامعلومی فروریخته است.
 
انتهای پیام/


سلام ، من مصطفی هستم ، فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر-نرم افزار علاقه زیادی به برنامه نویسی و بخصوص PHP دارم ، بنده این وب سایت را به منظور دسترسی هموطنان عزیز به محتواهای مفید در موضوعات موجود در سایت راه اندازی کردم ، از دوستان میخواهم با نظرات خود دلگرمی برای بنده باشند و اگر فایلی نیاز دارند ، حتماً از طریق فرم درخواست ، درخواست خود را ارسال کنند.

Leave a Reply

*